Než si pořídítě štěňátko

 

www.yorkshireterrier.wz.cz

 

Než si štěně pořídíte, pořádně se zamyslete nad tím, za jakým účelem psa chcete. Pokud hledáte psa pouze jako společníka, vaše nároky nebudou zajisté tak vysoké, jako kdybyste pořizovali psa služebního nebo loveckého. Důležitá je rovněž volba plemene a pohlaví.

 

Štěně byste měli vybírat opravdu pečlivě. Pejska budete mít několik let, a proto by jeho výběr neměl být krátkodobou záležitostí. U štěňat vzácných plemen s dobrým původem a předpoklady pro budoucí využití k chovu se čeká rok i déle. Chovatelské stanice běžnějších plemen lze většinou nalézt v přiměřené vzdálenosti a na vhodné štěně se čeká maximálně půl roku. U běžnějších plemen si zpravidla lze vybírat z více vrhů.

 

Než si půjdete vybrat konkrétní štěně, měli byste mít jistotu, že s pořízením psa souhlasí celá rodina a že je plně připravena na všechna omezení, která nutně takové soužití se psem provázet.

 

Pes v domácnosti znamená dlouhodobé závazky a povinnosti, které jsou cenou za potěšení z vlastního psa. Vhodnými podmínkami pro chov vybraného plemene se rozumí pokrytí základních životních potřeb psa - to znamená zajištění vhodné stravy, pořízení základního vybavení jako je pelíšek, misky na krmivo a vodu, vodítko, obojek, hračky a další. Některá plemena vyžadují hodně pohybu, proto je třeba jim ho zajistit - ať už pobytem na zahradě, nebo denními dlouhými vycházkami. Někteří psi přímo vyžadují fyzickou i psychickou schopnost majitele psa ovládat, kontrolovat a cvičit. Proto, jestliže si pořizujete takovýto druh psa, vyžaduje to i vaši velmi dobrou znalost výchovy a výcviku psů ještě předtím, než si pejska pořídíte.

 

Štěňátko

 

Jestliže hledáte psa vhodného do rodiny, měli byste při výběru štěněte vyhledávat především „klidná" plemena z tzv. rodinného odchovu. Pes, který je od narození zvyklý na lidi kolem sebe, reaguje lépe na nové situace a do života si nese přátelský vztah k lidem a vědomí sounáležitosti lidí a psů.

 

Štěně byste měli vybírat bez přítomnosti svých dětí, aby nebyl váš názor ovlivněn jejich ne zcela racionálními důvody. Jestliže vybíráte své první štěňátko, vyplatí se vám vzít si s sebou poradce - zkušeného chovatele, majitele, veterináře, případně rozhodčího soutěží.