Březost feny

 

Štěňátka a fenka 

 

Jak poznat, že fenka zabřezla?

 

Jestli se krytí povedlo, pozná zkušený veterinář i pohmatem a to už v 28. dnu březosti. Ultrazvukem už je dokonce možné zjistit přibližný počet štěňátek. Chovatel-začátečník rozpozná březost své fenky i prostým pohledem a to mezi pátým a šestým týdnem březosti - nejprve podle zduřelých struků, později podle zvětšeného břicha feny. Velikost břicha není závislá na počtu štěňat. Většinou je ovlivněna množstvím plodové vody či zadržovaných tekutin. Kromě fyzických změn můžeme u fenky pozorovat i psychické změny, a to v jejím vztahu k majiteli a ostatním psům. Některé feny jsou psychicky závislé na svém chovateli, jiné jsou velmi klidné až flegmatické. Ve vztahu k ostatním psům se může březí fenka naopak začít projevovat dominantně a k ostatním fenám může být dokonce i agresivní. Toto chování je instinktivní a má fence zajistit vyšší postavení v hierarchii smečky a tím i dostatek potravy po narození štěňat.

 

 

Příprava na porod štěňátek

 

Jakmile máte jako chovatel jistotu, že se krytí podařilo, připravte si porodní bednu (tzv. porodnici) a začne na ni svou fenku zvykat. Březost trvá v průměru 63 dní. To se může lehce měnit, záleží na počtu štěňat. Vícečetné porody mohou začít už 59. den, a naopak u méně početných vrhů se může porod posunout až na 69. den.

 

Jorkšírka před porodem Po porodu se štěňátky

 

Rovněž si v dostatečném předstihu zjistěte, zda bude váš veterinář ochoten být v plánovaném termínu porodu k dispozici (ať už během noci nebo o víkendu). Případně si včas zajistěte jinou odbornou pomoc.

 

Jak krmit březí fenku

 

U březí feny musíte dbát na vyváženou a kvalitní stravu. Pozor! – Nepřekrmovat! Tloušťka feny spolu s váhou štěňat by ještě více zatěžovala klouby fenky a také by mohla zbytečně zkomplikovat porod. V současnosti se vyrábí několik druhů speciálně upraveného krmiva určeného pro březí feny. Předepsanou denní dávku lze rozdělit do několika menších dávek během dne. Nenarozená štěňátka totiž omezují jak kapacitu, tak i pohyb střev a žaludku fenky. Jestliže máte pro fenku příslušné kompletní krmení, není vhodné jí dodávat další vitamínové doplňky.

 

Léky u březí feny

 

Jestliže je vaše fenka březí, tak i přesto, že máte pocit, že je nutné ji odčervit, se odčervovat nesmí! Prostředky proti parazitům (vnitřním ale i zevním parazitům) mohou svými druhotnými účinky plody nevratně poškodit.

 

Stres a březí fena

 

Rovněž by se majitelé březí fenky měli snažit zamezit situacím, kdy je fena stresována. Mezi takovéto situace patří například výstavy, návštěvy většího množství pro fenu neznámých lidí nebo stěhování.

 

Procházky a pohyb u březí feny

 

Procházky u březí fenky by měly být častější a kratší. Častější procházky proto, že březí feny více močí a kratší proto, aby se fenka neunavila. Doporučujeme standardní procházky rozdělit do několika kratších.