Úspěšné krytí

 

Nejnižší věkovou hranicí pro první krytí by měly být dva roky. Naopak za horní limit pro první vrh se považují čtyři roky. Feny obvykle hárají (barví) dvakrát do roka. Některá plemena ale pouze jedenkrát do roka.

 

 

Den D - Krytí

 

Samotné hárání trvá tři týdny. V prvním týdnu fena pouze mírně krvácí z pochvy, ve druhém týdnu krvácení ustává. Na konci druhého týdne, mezi desátým a třináctým dnem, je fena připravena ke krytí.

 

Existuje však velké množství výjimek a to jak mezi plemeny, tak i mezi jednotlivými fenkami. Některé fenky nebarví vůbec nebo jen málo a čistí se tak dokonale, že je velmi těžké poznat první den jejich hárání. V některých případech lze poznat, že je fenka připravená k nakrytí i tak, že při podrbání pod zádí zdvihne ocas a vytočí ho do strany. Nejlepší a nejjistější metoda, jak určit plodné období, je provést krevní testy. K tomuto kroku se nejčastěji přistupuje v případě, že při předchozím pokusu k oplodnění nedošlo i přesto, že krytí proběhlo úspěšně.

 

Již při prvních známkách hárání je třeba kontaktovat majitele psa a domluvit se na předběžném termínu krytí. Tento termín se v průběhu dalšího týdne upřesňuje. V den „D" (většinou je to 10. den hárání) by se měl dostavit majitel se svou fenkou k majiteli chovného psa. Proč fenka ke psu? Pes by měl být ve svém „domácím" prostředí, protože tam se cítí jistější a přistupuje ke „svému úkolu" sebejistě. Naopak fenka, která není na „svém teritoriu", se chová podřízeně a krytí tak proběhne lépe. Obecně se doporučuje krytí opakovat ještě 12. den hárání.

 

Průběh krytí může být opravdu rozmanitý. Některé páry přistupují k páření rovnou, jiné si spolu dlouhé hodiny hrají. Jestliže chcete, aby páření proběhlo úspěšně, snažte se zabránit zbytečnému vyčerpávání psů - zvýšená fyzická zátěž totiž může vést k únavě a následné ztrátě zájmu o krytí. Obecně se doporučuje vybírat k poprvé připouštěným fenkám „ostřílenější" psy a naopak.

 

K úspěšnému spojení dojde tehdy, pronikne-li penis psa do pochvy feny - tzv. svázání. Jak poznáme, že se naši psi svázali? Co to vůbec je? Psi se svážou tak, že výrazně zduřený penis psa zůstane po jistou dobu pevně spojen se suchou a lepivou poševní sliznicí feny.

 

K tomuto svázání nemusí vůbec dojít. Nebo naopak může trvat až tři čtvrtě hodiny. Během této doby pes přehodí jednu svou zadní nohu přes hřbet fenky. Pár se tak o sebe vzájemně opře záděmi.

 

Nezkušené fenky mohou zpanikařit a snažit se co nejdříve od psa oddělit, nebo se naopak mohou snažit lehnout. Toto chování fenky však může vést k poranění obou psů. Proto se snažte těmto rizikům předejít a fenku držte za obojek.

 

Jestliže chce majitel fenky rodokmeny pro štěňata a tedy chce zažádat o úřední registraci vrhu, je nutné mít podepsané oficiální potvrzení o krytí od majitele psa. Toto potvrzení je nutné do osmi dnů odeslat poradci chovu.