Sám doma

 

Stává se , že po vašem odchodu z bytu pes neustále naříká, štěká, vyje, demoluje vybavení bytu, škrábe na dveře nebo vás dokonce obdaří několika loužičkami. Pes je společenské zvíře a potřebuje svou "smečku" - rodinu, která mu ji nahrazuje. Jeho naříkání a štěkání znamená, že se vás pokouší přivolat zpět domů a věci kolem sebe kouše z nervozity nebo nudy. Když je sám, necítí se dobře nebo se nudí.

 

Daisy.jpg

 

Máte několik možností jak tuto situaci řešit. Můžete psa odnaučit věci ve vašem bytě demolovat, trvá to delší dobu a možná vám do doby, než se tento zlozvyk odnaučí, pár věcí zničí. Snažte se proto odstranit z jeho okolí vše, co by mohl eventuelně zničit. Jestliže se vrátíte domů a zjistíte, že pes přece jenom něco rozkousal, pokárejte ho, můžete použít i fyzický trest. Doveďte psa k věci, kterou zničil a řeknete „nesmíš" nebo „fuj" a přitom ho plácněte přes zadek. Jestliže se tato situace bude opakovat, opakujte rovněž jeho potrestání (event. s větší razancí). Většinou každý pes časem pochopí, že ho neopouštíte na stálo, a že se k němu vždy zase vrátíte a svého zlozvyku zanechá.

 

Druhou možností je, že psovi vyhradíte jednu z místností, která se v případě, že by něco provedl (např.: udělal loužičku) bude snadno uklízet, ve které nemá co zničit a ze které nebude mít přístup do ostatních místností v domě. Nejvhodnější místností je například koupelna, garáž nebo předsíň.

 

Čekám a čekám a ....

 

Další z možností je zvyknout štěně odmalička přebývat v bytě v ohrádce. Nejlepší je tam vašeho pejska umístit v době, kdy chce odpočívat, jak přes den, tak v noci. Pokud se štěňátko probudí a začne kňourat, nesmíte se hned hnát a vytahovat jej z místa, na to si velmi rychle zvykne. Musíte jej z ohrádky vypouštět, když nekňourá. Vždy ho také musíte náležitě pochválit za to, jak bylo hodné. Po čase se naučí být v tomto zařízení v klidu a nebude proti tomu nikterak protestovat. Ovšem nikdy pejska nezavírejte do ohrádky za trest, je to jeho domeček, v němž se má cítit dobře, ne vězení!

 

Pokud je již pejsek vetší, vyhraďte mu místo, nejlépe v pokoji, kde se zdržujete nejčastěji a postavte ohrádku sem. Vytvořte mu v ní příjemný pelíšek, ve kterém se bude cítit bezpečně a dejte mu dovnitř jeho hračky a misku s vodou. Psa do této ohrádky dejte nejprve na krátkou dobu, kterou postupně prodlužujte. Zpočátku buďte v místnosti, pokud je pes v ohrádce zavřený. Pak začněte s výcvikem poslušnosti. S připnutým vodítkem v ohrádce nacvičujte povel "zůstaň" tak, aby byl pes schopen zůstat na místě alespoň 20 minut. Později zadejte povel "zůstaň", sundejte vodítko a odejděte z místnosti. Pokud začne kňučet, vraťte se, a použijte povel "ticho". V případě, že pes nereaguje, použijte mírného tělesného trestu, jako třeba uchopení za zátylek a zatřesení. Až pes vydrží po vašem odchodu z místnosti 5 minut v klidu, vraťte se, pochvalte jej a odměňte pohlazením a pamlskem. Dobu vaší nepřítomnosti stále prodlužujte, pokud je pes v klidu, opusťte byt. Za chvíli se potichu vraťte a poslouchejte, zda pes nezačal vyvádět. Pokud štěká a kňučí, ihned ho vyhubujte, pokud je však v klidu, nechte jej o samotě ještě další dobu a nezapomeňte chválit.