Štěkání

 

Pes štěká vždy, když na sebe chce upoutat pozornost nebo upozorňuje na příchod cizí osoby, ale co dělat když štěkat nepřestává? Příčin může být několik. Někdy chce na sebe jen upoutat pozornost, protože vy se zrovna věnujete úplně něčemu jinému než on by si přál, nebo se může cítit ohrožen a štěká ze strachu, jindy zase štěkáním upozorňuje na to, že se ve vašem okolí objevila jemu neznámá osoba.

 

Štěkání nesmíte psa nikdy odvykat, ani mu dávat najevo, že je jeho projev nežádoucí. Nemusel by se pak ozvat ani v případě, kdy to bude namístě. Je ale potřeba zabránit štěkání, které není ničím motivováno. V případě, že pes štěká jen proto, aby na sebe upozornil nebo pokud štěká nadmíru v případě, kdy k tomu není důvod (návštěva, kterou měl možnost si očichat; jedoucí cyklista a podobně) dejte mu povel "nesmíš", "dost" nebo „ticho" a následně povel "lehni". Lépe, když mu dáte vodítko a při vydávání povelu jím škubnete.

 


V případě, že jste toto pejska nenaučili jako štěně, stejným způsobem můžete postupovat i u starších psů. Nechejte psovi krátké vodítko, když začne bezdůvodně štěkat nebo štěká-li příliš dlouho a se štěkáním nepřestává, škubněte za něj a řekněte mu k tomuto účelu vybraný povel (pokaždé stejný). Opakujte vždy podle potřeby a za správně provedený úkon psa pochvalte. Jistě se také časem naučíte rozeznat tón štěkání a budete vědět, jestli má pes nějaký důvod štěkat, nebo si jen něco vynucuje.